Nodokļu izmaiņas Latvijā 2025. gadā: būtiskākās izmaiņas un to ietekme

Nodokļu izmaiņas Latvijā 2025. gadā: būtiskākās izmaiņas un to ietekme

Latvijā 2025. gadā tiek plānotas vairākas būtiskas nodokļu izmaiņas, kuru mērķis ir palielināt valsts budžeta ieņēmumus, vienlaikus mazinot ienākumu nevienlīdzību. Šīs izmaiņas skars gan privātpersonas, gan uzņēmumus, padarot nodokļu sistēmu taisnīgāku un efektīvāku.

  1. Neapliekamā minimuma izmaiņas

Viena no būtiskākajām izmaiņām ir fiksētā neapliekamā minimuma atjaunošana. No 2025. gada visiem strādājošajiem būs noteikts vienots neapliekamais minimums – 510 eiro mēnesī, kas nākamajos gados pakāpeniski palielināsies, 2027. gadā sasniedzot 570 eiro. Šī izmaiņa vienkāršos nodokļu aprēķinu un palielinās lielākās daļas strādājošo neto ienākumus.

Papildus tam tiks būtiski palielināts neapliekamais minimums pensionāriem – no 2025. gada tas būs 1000 eiro mēnesī, kas dubultos līdzšinējo apmēru. Šīs izmaiņas palīdzēs mazināt ienākumu nevienlīdzību un uzlabos pensionāru dzīves kvalitāti.

  1. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmju pārskatīšana

No 2025. gada Latvijā tiks ieviestas divas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes:

  • 25,5% ienākumiem līdz 105 300 eiro gadā (sociālās apdrošināšanas iemaksu slieksnis).
  • 33% ienākumiem, kas pārsniedz šo summu.

Papildus tiks ieviesta arī jauna 3% nodokļa likme ienākumiem, kas pārsniedz 200 000 eiro gadā, šajā ienākumu summā ieskaitot arī atsevišķas neapliekamo ienākumu kategorijas (piemēram, dividendes).

  1. Minimālās algas palielināšana

Sākot ar 2025. gadu, minimālā alga Latvijā tiks paaugstināta no 700 eiro līdz 740 eiro mēnesī, un pieaugums saglabāsies arī turpmākajos gados.

  1. Sociālās iemaksas un veselības apdrošināšana

Plānots palielināt arī ienākumu slieksni, līdz kuram jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Ja līdz šim iemaksas tika aprēķinātas no ienākumiem līdz 78 100 eiro gadā, tad no 2025. gada šis slieksnis tiks paaugstināts līdz 105 300 eiro. Tas ietekmēs gan darba devējus, gan darba ņēmējus, palielinot sociālās iemaksas, taču nodrošinot lielāku sociālo nodrošinājumu, tostarp pensijas un veselības aprūpes pakalpojumus.

  1. Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izmaiņas

Samazinātā PVN likme 12% apmērā, kas attiecas uz svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, tiks saglabāta līdz 2028. gadam. Šī likme palīdzēs saglabāt zemākas cenas būtiskākajiem pārtikas produktiem, veicinot veselīgāku dzīvesveidu un mazinot slogu patērētājiem.

Ieviešot PVN direktīvas grozījumus, tiks pārskatīti nosacījumi PVN sliekšņa piemērošanai, tostarp arī attiecībā uz uzņēmējdarbības veikšanu citās ES dalībvalstīs.

  1. Akcīzes nodoklis degvielai un dabasgāzei

Lai veicinātu pāreju uz videi draudzīgākiem energoresursiem, no 2025. gada atkal tiks paaugstināts akcīzes nodoklis degvielai un dabasgāzei, ieviešot CO2 komponentes likmi – 10 eiro par tonnu CO2 izmešu, kas 2026. gadā pieaugs līdz 20 eiro. Šis solis veicinās kaitīgo izmešu samazināšanu un palīdzēs sasniegt valsts izvirzītos mērķus klimata pārmaiņu mazināšanā.

Tāpat no 2025. gada paredzēts paaugstināt akcīzes nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem, bet no 2027. gada – arī alkoholiskajiem dzērieniem, tostarp alum, un tabakas izstrādājumiem.

  1. Auto nodokļi

Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa  un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā paredz jau no nākamā gada palielināt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes vidēji par 10%, kā arī noteikt nodokļa samaksas termiņu – kalendārajam gadam sekojošā gada 31. janvāri. Savukārt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likmes vidēji par 10% tiks palielinātas no 2027. gada..

  1. Izmaiņas mikrouzņēmumiem un autoratlīdzības saņēmējiem

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem no 2025. būs vienkāršāk reģistrēties par MUN maksātāju pēc saimnieciskās darbības pārtraukšanas vai veicot to neregulāri. Tas nodrošinās lielāku elastību mikrouzņēmumu īpašniekiem, vienlaikus nodrošinot efektīvāku nodokļu administrēšanu. Tāpat līdz 2027. gada 31. decembrim plānots saglabāt autoratlīdzības saņēmēju pašreizējo nodokļu nomaksas kārtību, kas dod iespēju autoratlīdzības saņēmējiem nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, bet nodokļus (IIN un sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) ietur izmaksas vietā pēc 25% likmes.

Secinājumi

2025. gada nodokļu izmaiņas ietekmēs gan privātpersonas, gan uzņēmumus. Izmaiņas ir vērstas uz ienākumu nevienlīdzības mazināšanu, kā arī videi draudzīgas politikas veicināšanu.

 

©INNOVATOR 24.10.2024.

This site is registered on wpml.org as a development site.